Kāpēc vajadzētu dzert tikai bioloģiski audzētu kafiju?
Vai tu sāc savu dienu ar kafiju?
Tu neesi vienīgais.
ASV vien ik gadu tiek saražota kafija 30 miljardu vērtībā. Ik dienu ASV tiek izdzertas 400 miljonu kafijas tases.
Kafija ir viens no visvairāk pārdotajiem produktiem pasaulē. Lielie kafijas pārdošanas apjomi nozīmē ne vien kafejnīcas katrā ielā, bet arī to, ka kafijas augšana tiek stimulēta, kas var radīt kaitējumi kā veselībai, tā videi.
Kafija ir ēnu mīlošs augs, bet, lai atvieglotu audzēšanu, zemnieki izcērt kokus un audzē kafiju atklātā saulē. Tas iznīcina putnu ligzdas un dzīvnieku mītnes. Rezultātā, lai kafija spētu augt, nepieciešami tādi līdzekļi kā:
- Fungicīdi;
- Herbicīdi;
- Insekticīdi;
- Pesticīdi;
- Sintētiskie mēslojumi.
Tādejādi arī mēs uzņemam šīs ķīmiskās vielas un to iedarbībai ir pakļauti arī paši zemnieki, novācēji un pārstrādātāji. Šo ķīmikāliju ietekme ir ļoti dziļa. Kafijas audzētāji bieži sirgst ar tādām saslimšanām kā reiboņi, galvassāpes, apgrūtināta elpošana un smaguma sajūta krūtīs.
Kā tu vari sevi pasargāt, turpinot dzert kafiju?
Galvenais, ko tu vari darīt, lai pasargātu sevi un kafijas industrijā strādājošos, ir izvēlēties organisku jeb bioloģiski audzētu kafiju. Bioloģiski audzētas kafijas audzēšanā netiek izmantots sintētiskais mēslojums un ķīmikālijas. Kultūraugu audzēšana tiek īpaši pārdomāta un kafijas pupiņas ir tīras, gluži kā zeme, gaiss un ūdens ap tām. Papildus bonuss bioloģiskajai kafijai ir tās lieliskā garša.
Diemžēl bioloģiski audzēta kafija ir dārgāka. Un ne bez pamata. Ziņojumā minēts, ka no konvenciālās lauksaimniecības kafijas akra var iegūt 485 mārciņas kafijas pupiņu, bet no bioloģiskās kafijas akra vien 285 mārciņas.
Tomēr tas ir to vērts!
Kafijas pupiņas, kuras audzētas bioloģiskajā lauksaimniecībā, satur vairāk antioksidantu, kā arī nesatur nevēlamas ķīmiskas vielas un kafijas audzēšana nav atstājusi nevēlamu iedarbību uz vidi, kurā audzēta kafija. Nepārtrauciet kafijas lietošanu, jo ir zinātniski pierādīts, ka kafijas dzeršanai ir labvēlīga ietekme uz aknu veselību.
Kā pārliecināties, ka kafija nesatur nevēlamas ķīmiskas vielas?
- Izvēlies kafijas pupiņas, kuras audzētas tradicionālos kafijas audzēšanas reģionos, kur netiek izmantotas ķīmikālijas, piemēram, Jemana, lielākā daļas Etiopijas un Sumatras.
- Izvēlies kafijas pupiņas, kas ir bioloģiski sertificētas – šīs lauksaimniecības tiek uzraudzītas un tiek pārbaudītas dažādos kafijas ražošanas posmos (apstrādē, pārstrādē, transportēšanā, uzglabāšanā un grauzdēšanā).
- Vēl vērtīgāka būs kafija, kas audzēta t.s. “fair trade” lauksaimniecībā jeb lauksaimniecībā, kura piekopj “godīgas tirdzniecības” principus. Godīgās tirdzniecības principi apliecina, ka produktu ražošanā nodarbinātās personas tiek pienācīgi atalgotas, uzraudzītas. Lielākoties tās ir nelielas lauksaimniecības, kurām tiek garantēta taisnīga cena un kurās netiek izmantots bērnu darbaspēks vai cita negodīga darbaspēka lietošana.
Pagatavo savu superveselīgo un figūrai draudzīgo kafiju! Tev būs nepieciešas:
- Tase karstas kafijas no bioloģiskām kafijas pupiņām;
- Šķipsniņa bio kakao pulvera;
- ¼ -1/2 tase ar karstu bio mandeļu, auzu, kokosriekstu pienu vai tējkarote bio kulinārijas krēms.
Visas sastāvdaļas samaisi un baudi. Uz veselību!
SekoEko - Dabas produktu veikals