Patiesība par KVIEŠIEM

„Kā izskaidrot, ka cilvēks kurš aktīvi sporto, ievēro veselīgus ēšanas paradumus, bet nespēj atbrīvoties no liekā svara? Kā izskaidrot - reģistrēts, ka kviešu produktu patēriņš rada veselu slimību kompleksu (celiakija,diabēts, sirds slimības utt.), bet tajā pašā laikā tiek izteikti apgalvojumi: „graudaugi ir veselīgi”, „ēdiet vairāk veselīgos pilngraudus” utt?

Patiesība ir tāda, ka mūsdienu kvieši, pat ne tuvu nav līdzīgi tiem kviešiem, kas tika audzēti pirms 50 gadiem. Kvieši nav tas veselīgais olbaltumvielu, ogļhidrātu un minerālvielu avots, kas vēl pirms dažām desmitgadēm un kurus pazina mūsu vecmāmiņas, jo tie ir krasi izmainīti lauksaimniecības zinātnieku darbības rezultātā. Kviešu selekcijas līnijas ir hibridizētas, krustotas, pārveidotas, lai radītu tādas kviešu šķirnes, kas ir izturīgas pret nelabvēlīgiem laikapstākļiem (sausumu, patogēniem, sēnītēm). Bet vislielākās ģenētiskās pārmaiņas ir izraisītas, lai palielinātu ražību uz hektāru.” 1

Problēmu iespējams atrisināt atjaunojot vēsturiskās kviešu kultūras, audzējot tās bioloģiski un aizstājot ar tām mūsdienās kultivētos kviešus. Daudzviet pasaulē, arī Latvijā tirgū atgriežas un tiek audzēti speltas kvieši. Pasaulē speltas kviešus pazīst arī ar citiem nosaukumiem: Vācijā – Dinkel; Krievijā – Polba; Itālijā un Spānijā – Farro; ASV – Kamut.

Speltas (plēkšņu) kvieši – viena no senākajām graudaugu kultūrām, tie pieminēti Bībelē un pastāvēja līdz Romas norietam; tie izmantoti pārtikai jau aptuveni pirms astoņiem tūkstošiem gadu.  

Atšķirībā no citu šķirņu kviešiem, speltas graudi atrodas plēksnēs, kas
tos aizsargā no slimībām un kaitēkļiem, tie ir ģenētiski veseli graudi, kas izturīgi pret vides piesārņojumu un izceļas ar augstu uzturvērtību. Tajos ir vairāk dzelzs, proteīna un B grupas vitamīnu nekā tradicionālajos kviešos. Izceļas ar lielu olbaltumvielu daudzumu – no 27 līdz 37 procentiem. Speltas kvieši satur visas uzturvielas, kas nepieciešamas cilvēkam, lai viņš uzņemtu sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu. Speltas graudos esošie mikroelementi viegli pārstrādājas organismā, tāpēc arī ēdieni no speltas kviešu miltiem nerada smaguma sajūtu, bet regulē svaru. No tiem var cept ne tikai maizi, bet arī pīrāgus, picas, bulciņas, gatavot makaronus un vareņikus. Speltas kviešu izstrādājumi ir īpaši piemēroti cukura diabēta slimniekiem, sirds un asinsvadu slimību profilaksei, palīdz ārstēt kuņģa un zarnu iekaisumus.

SekoEko piedāvā gan speltas kviešu miltus, gan dažādus speltas kviešu miltu produktus (makaroni, cepumi, musli u.c.)

  1. Avots: Viljams Deiviss. Kviešu vēderiņi. – Rīga: Apgāds Zvaigzne ABC, 2014